Koliko je Vas Android uredjaj zapravo dobar?

Danas, kada tehnologija napreduje brze i dostupnija je nego ikada, svi znamo sta su smartphone-ovi, tablet-i, pa cak i fablet-i (kombinacija telefona i tableta), vecina nas i poseduje barem jedan od navedenih uredjaja, neki i vise njih. Takodje znamo i sta je Android, najkomercijalniji operativni sistem (u nastavku OS) za mobilne uredjaje. Uredjaji sa Android OS-om su jeftini, lako se koriste, vecini su osnovna potreba ili modni detalj. Svi volite da igrate igrice, idete na net, drustvene mreze i dopisujete se sa svojim Android uredjajem ali ono cega velika vecina nije ni svesna je da su ovi uredjaji MNOGO vise od toga. Android OS je verzija Linux racunarskog OS-a prilagodjena mobilnim uredjajima, delovi koji su u uredjaju cine ga pravim dzepnim racunarom, neke delove cak ni ne poseduje standardni racunar. Uglavnom, potencijal uredjaja je veliki, mogucnosti su velike. Ovde cu Vam dati par jednostavnih saveta i nacina kako da Vas uredjaj ucinite mnogo boljim, budete mnogo zadovoljniji njime i da Vam pre svega, nikada ne dosadi.


Otkrijte naziv pesme koja trenutno ide.

Svima nam se barem jednom desilo da cujemo neku pesmu na radiju, TV-u, i dopadne nam se.. Ali nismo mogli da saznamo koja je i ostalo nam je samo da se nadamo da cemo je cuti negde opet. Sa Android uredjajem tom problemu je dosao kraj. Pomocu aplikacije Shazam, koja je inace besplatna na Play Store-u, mozemo saznati kako se bilo koja pesma zove za svega par sekundi. Kako? Veoma jednostavno. Prvo nadjite aplikaciju na Play Store-u, instalirajte je i kada udjete u aplikaciju, povezite je sa svojim Facebook ili Google+ (mail koji koristite za Play Store) nalogom. Posle toga je jos jednostavnije, kada hocete da saznate naziv pesme, ukljucite aplikaciju, priblizite uredjaj zvucniku i pritisnite Shazam dugme (na slici) dok pesma traje i sacekajte par sekundi. Aplikacija ce na osnovu dela pesme iz svoje baze podataka izbaciti rezultat tj, naziv pesme, pokazati Vam i sacuvati u odeljku My Tags gde mozete pogledati koje ste sve pesme otkrivali preko aplikacije. Takodje mozete otkriti sta Vasi prijatelji slusaju (ukoliko imaju aplikaciju) ili pokazati im sta Vi slusate u zavisnosti od naloga sa kojim je aplikacija povezana. Mozete cak i pogledati top liste po broju slusalaca u razlicitim drzavama. Prilicno kul, zar ne?


 Upravljajte racunarom preko telefona.

 Daleko ste od racunara i mrzi Vas da promenite pesmu, pauzirate film, iskljucite racunar itd? Ili jednostavno volite da upravljate na daljinu. Sa Android uredjajem je i to moguce. Postoji mnogo aplikacija za upravljanje na daljinu ali ja Vam preporucujem Splashtop. Aplikacija je besplatna (postoji mogucnost pretplate ukoliko hocete da upravljate racunarom van kucne mreze), laka je za upotrebu i mogucnosti su velike. Sastoji se iz dva dela, aplikacije koju skidate na Play Store-u, i servera za Vas racunar koji je u obliku malog programcica. Instalirajte aplikaciju na uredjaju, instalirajte server na racunaru (obe instalacije su standardne i veoma jednostavne). Pre nego sto pokrenete server i aplikaciju napravite nalog (veoma je jednostavno, unosi se samo mail i lozinka i potvrdi se). Kada ste napravili nalog, pokrenite server i aplikaciju i unesite mail i lozinku Vaseg naloga u oba. Server ce biti uvek ukljucen negde u pozadini, a aplikaciju ukljucujete po potrebi. Kada je ukljucite, ulogovace se na Vas nalog i pokazace Vam konektovane racunare (Vas racunar*). Kliknite i Vas telefon i racunar ce se povezati, na ekranu telefona ce biti ekran Vaseg racunara ukljucujuci i mis kojim upravljate na dodir, prevlacenjem pomerate, dodirom klikcete (na slici).


*Racunar i uredjaj moraju biti konektovani na istu mrezu ukoliko ne nadogradjujete aplikaciju na placenu verziju


Prevodilac.

Ukoliko ne razumete znacenje nekih reci na odredjenim jezicima, imate problema sa sporazumevanjem sa nekom osobom, na putovanju ste? Samo skinite i instalirajte Google Translate sa Play Store-a i pokrenite ga. Levo upisite rec koja Vam je potrebna i izaberite na kom je jeziku, a desno jezik na koji da je aplikacija prevede. Postoji mogucnosti i da cujete kako se data rec izgovara.



Izmerite sebi puls.

Da, moguce je. Uz pomoc prednje kamere na telefonu, aplikacija meri broj otkucaja u minuti. Aplikacija se zove Instant Heart Rate i besplatna je na Play Store-u. Aplikacija je skinuta preko 10 miliona puta i izuzetno je dobro ocenjena na Play Store-u tako da nema sumnje u njenu efikasnost ukoliko dobro ispratite upustvo koje Vam je dato kada je ukljucite.














 Biblioteka u Vasem uredjaju.


Ukoliko volite da citate ovo ce Vam se jako dopasti. Samo skinite Adobe Reader sa Play Store-a koji ce Vam omoguciti da otvarate elektronske knjige na uredjaju. Zatim na sajtu http://elektronske-knjige.org/, koji sadrzi mnostvo knjiga na srpskom, hrvatskom, bosanskom i crnogorskom jeziku, nadjite knjigu koja Vas zanima, skinite je potpuno besplatno i citajte preko gore navedene aplikacije. Izuzetno korisno za duga putovanja.



Root-ovanje.

Root-ovanje je mnogo veci pojam od svega sto je navedeno do sad. Pruza Vam mogucnost da potpuno personalizujete svoj uredjaj, cak sta vise i da otkljucate neke skrivene funkcije (ja sam svom telefonu povecao rezoluciju video kamere). Medjutim, proces root-ovanja nije toliko jednostavan zbog toga cu o root-ovanju pisati u posebnom postu.


Ukoliko Vas jos nesto zanima, napisite u komentarima, odgovoricu Vam cim budem bio u mogucnosti, mogu cak i da dodam ovom postu ukoliko Vas zanima neka aplikacija i sl.

Нема коментара:

Постави коментар